بيشتر
یکشنبه 25 مهر 1400  
1392/9/26 سه‌شنبه
بسيج
   بسيج يک حرکت اجتماعي است که در هر جامعه اي با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشکال مختلفي در اثر شرايط خاص بوجود مي آيد . حتي در دوران صدر اسلام نيز به هنگام حمله کفار و منافقين عليه مسلمانان زماني که فرمان تشکيل نيروي مبارز عليه آنها داده مي شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم مي آمدند تا توان خود را از نظر نيروي انساني و تجهيزات نظامي براي مقابله با دشمنان اسلام بسيج کنند .    
   بسيج به لحاظ لغوي به معناي سامان ، عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نيروهاي نظامي يک کشور براي جنگ مي باشد (دهخدا،1372).                           
 در جامعه ما نيز بسيج يک نهاد اجتماعي است . همانند خانواده که به صورت عضوي از ساخت و نظام اجتماعي جامعه است به شمار مي آيد ، نهادي که با هدف پاسداري از ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامي قابل تصور نيست
  واژه بسيج در جامعه ما، مفهومي آشنا و شناخته شده است . اما به دليل بزرگي و اهميت اين مفهوم ، بررسي و تعمق در آن و تلاش براي درک واقعي تر آن ، همچنان اقدامي ارزشمند است . بسيج به معني فعال شدن از نظر فرهنگي,عقيدتي و سياسي و کاربرد منابع قدرت گروه، در جهت اهدافي است که به وسيله ايدئولوژي آن ، تعيين مي گردد . منابعي که در فرايند بسيج گرداوري مي شوند ، شامل منابع و ارزشي,فرهنگي , عقيدتي و منابع اقتصادي است . بسيج روندي است که در آن يک واحد اجتماعي به سرعت بر منابعي که پيش تر برآنها کنترل نداشته ، کنترل پيدا کند . بسيج دانشجويي که برآيند آينده نگري و دورانديشي رهبر کبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(رحمت الله عليه) مي باشد، با گذشت حدود سه دهه از حضورش در فضاي عمومي دانشگاه ها، امروز به يکي از تشکل هاي موثر دانشجويي تبديل شده است.((مشخصه دانشجويي)) و ((رسالت انقلابي)) بسيج دانشجويي، حکايت از اهميت راهبردي و نقش بنيادين آن در حرکت به سمت «دانشگاه اسلامي» دارد.  آنچه امروز مورد نياز بسيج دانشجويي است يک انقلاب فکري و اعتقادي و توجه به اخلاق و معنويات است. بسيج دانشجويي ضامن بقاء انقلاب اسلامي است در نتيجه وظيفه هر دانشجويي است که در اين مسير کوشا بوده و بسيج دانشجويي را در رسيدن به اهداف مقدس جمهوري اسلامي ياري رساند.

                                                                                                 
                                                                             
                   بسيج دانشجويي مرکز علمي- کاربردي استاندارد ايران
<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930