بيشتر
یکشنبه 25 مهر 1400  
1392/9/26 سه‌شنبه
به نام خدا
معرفی مرکز مشاوره:
هدف اصلی راهنمایی و مشاوره تسهیل رشد شخصی و روانی فرد به سمت یک بلوغ اجتماعی و تعالی بخشیدن آن است. عوامل متعددی وجود دارد که انسانها را در ابعاد شخصی،خانوادگی، تحصیلی، شغلی و ارتباطات بین فردی به سوی مسائل و مشکلات عدیده ای سوق می دهد. مرکزمشاوره دانشجویی به عنوان یک منبع حمایتی برای دانشجویان در حوزه معاونتدانشجوئی و فرهنگی مشغول فعالیت می باشد و بزرگترین هدفش کمک به حل و برطرف کردن مسائل و مشکلات دانشجویان است.
مشاوره چیست؟مشاوره رابطه حضوری بین یک فرد متخصص با مراجع « یا مراجعان» است که طی آن مشاور با استفاده از علم، دانش ، مهارت و توانایی های خود، به مراجع کمک می کند تا درک و شناخت بهتری از مسائل و موقعیت خود بدست آورد و به مطلوبترین شکل از توانایی، استعداد و امکانات خود بهره گیرد.
طبقه بندی انواع مشاوره:
-راهنمایی و مشاوره تحصیلی : افرادی که علاقمند به یادگیری روشهای مناسب تحصیل می باشند و یا درصدد تغییر رشته تحصیلی خود هستند ، می توانند از این مشاوره بهره مند شوند.
  - راهنمایی و مشاوره ازدواج : افرادی که قصد همسر گزینی دارند با معیارهای علمی انتخاب، آشنـا شده و راهنمـایی های لازم را دریافت می کنند و در این زمینه بر مهارتهای ارتباطی و شناخت تفاوتهای فردی و نیازهای یک زندگی مشترک تأکید می شود.
  -مشاوره خانواده: از طریق راهنمایى خانوادگى - که یکى دیگر از انواع راهنمایى است - روابط سالم و متعادل بین اعضاى خانواده برقرار مى‌شود و آرامش و آسایش آنان تأمین مى‌گردد. افرادی در شرف طلاق بوده جهت رفع مشکلات و بهبود وضعیت می توانند از این خدمات استفاده نمایند.
  - مشاوره شغلی : این واحدبه منظور انتخاب شغل مناسب با شناسایی استعدادها و توانایی ها، رغبتها و شخصیت به مراجعین جهت حل مشکلات شغلی، افزایش رضایت شغلی کمک می نماید
  - مشاوره شخصی : افرادی که در زمینه های عاطفی، سازگاری، خود شناسی و پاره ای از بیماریها نظیر افسردگی ، وسواس، اضطراب دچار مشکل هستند می توانند از این مشاوره بهره بگیرند.
  -مشاوره گروهی : ارائه خدمات بالا به شکل گروهی، ویژه افرادیست که دارای مشکلات مشترک می باشند و مشاور تشخیص می دهد‌که این نوع مشکلات در گروه، سریعتر قابل حل می باشد.
اهداف مرکز مشاوره:
اهداف مرکز مشاوره به طور کلی پیشگیری ازآسیب های روانی و اجتماعی و ارتقاء سطح بهداشت و سلامت روان دانشجویان می باشد.از جمله اهداف مرکز مشاوره مرکز علمی- کاربردی سازمان ملی استاندارد عبارت است از  : ارتقاء سطح دانش و بینش روان شناختی دانشجویان در زمینه مسائل و مشکلات و نیازهایشان.راهنمایی دانشجویان جهت شناخت صحیح توانایی ها و مشکلات خود  راهنمایی دانشجویان در جهت حل مشکلات رفتاری ، عاطفی ، شناختی ، خانوادگی و مسائل مربوط به ازدواج.کمک به دانشجویان به منظور افزایش سازگاری موثر با محیط تحصیل و زندگی ، توسعه روابط اجتماعی.                                                                  پیشگیری از بروز و شیوع مسایل و مشکلات عاطفی ، رفتاری و توسعه بهداشت روانی در بین دانشجویان  بهبود روابط میان فردی بین دانشجویان .
 
ارائه خدمات مشاوره به دانشجویان در مرکز علمی- کاربردی سازمان ملی استاندارد به شرح جدول زمانبندی ذیل می باشد: 
روز های هفته                  ساعت   
چهارشنبه    11-13
        پنجشنبه                   11-13
دانشجویان علاقه مند به استفاده از خدمات مشاوره و روانشناسی می توانند با هماهنگی قبلی با واحد امور دانشجویی و فرهنگی به مرکز مشاوره مراجعه نمایند.  
 
 پیروز و سربلند باشید  
<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930